DJI Mavic Pro ревю
Mavic Pro е най-новият високо технологичен дрон на DJI, който беше представен преди броени дни в Ню Йорк. Той е малък, сгъваем и е събрал в себе си най-новите технологии от света на дроните.
В статията ще обобщя новите му характеристики, както и ще споделя опита си с пилотирането на Mavic Pro. Също така ще направя кратко сравнение и с Phantom 4.
Ключови характеристики:
- Размери: 83 x 83 x 198mm (335mm тип квадрокоптер)
- Тегло: 734g без протектора на камерата
- Максимална скорост: 65km/h
- Максимално полетно време: 27 минути
- Дуална навигационна система: GPS и GLONASS
- 12 мегапиксела камера
- 3-осева стабилизация
- Максимален обхват на контрол: 7km
- Управление на дрона само със смартфон
- Сензори за препятствия отпред
- 3S LiPo интелигентна батерия
Дизайн и качество на изработка
Mavic Pro има напълно различен дизайн сравнено с Phantom серията квадрокоптери на DJI. Той е много по-малък, сгъваем и камерата се намира в предната част на дрона. Mavic Pro няма гланцирания вид на Phantom 4, а изглежда много по солидно изработен.
Сгъването и разгъването на рамената е лесно и може да бъде извършено за по-малко от 10 секунди. Също както и индустриалния M600 хексакоптер, новия дрон на DJI има сгъваеми витла, за да не ви се налага да ги монтирате и демонтирате след всеки полет. Ако по някаква причина счупите витло, смяната е като детска игра. Mavic Pro има същата лесна система за смяна на витлата като Phantom 4.
Долната част на новия квадрокоптер изглежда и върши работа като система за охлаждане. В предната част зад камерата както и отзад на квадрокоптера има малки дупки, които трябва да помагат за доброто охлаждане.
За разлика от Phantom сериите квадрокоптери, Mavic има LED светлини само на предните рамена и един голям LED в задната част на дрона. Лично аз намирам това изпълнение по-добро, защото няма повече да ми се налага да мисля дали зелените или червените светлини индицираха предната част.
Дистанционно управление
Страхотно е! То е малко, леко, лесено за използване и се чувства страхотно в ръцете. Новото дистанционно управление има вграден малък дисплей за телеметрични данни от дрона. Полезно е в случай, че летите без смартфон и искате да виждате статуса на дрона, GPS сигнала или процентите на батерията.
Новото дистанционно има всички бутони, които има и дистанционното на Phantom 4, плюс един в повече. С помоща на DJI Go апликацията можете да го програмирате. От дясната страна на дистанционното има малък бутон с който сменяте между нормален и спортен режим на квадрокоптера.
Батерията на дистанционното е 2970mAh и може да бъде зареждана директно през microUSB порт със стандартно зарядно за смартфон. С оригиналното зарядно, което в комплекта (2А USB port) може да го зареждате по-бързо.
Най-добрата новина: благодарение на новата система OcySync може да управлявате Mavic Pro и да имате директна картина на телефона си до невероятните 7км разстояние. Първоначално не можех да повярвам, че тези данни са реални, защото за последните 4 години прекарани в работата с дрони не съм срещал толкова добър обхват. До сега не съм тествал максималния обхват, защото тук в Германия е позволено летенето само в рамките на визуалния контакт.
Камера и стабилизация
Mavic Pro има 3-осева стабилизация и 12 мегапиксела камера, също както и Phantom 4, с които да можете да създавате стабилни видео и снимки. Минималното фокусно разстояние е 0.5м, а камерата има полезрение 78.8°. Също така можете да завъртате камерата на 90 градуса за портретни снимки.
Дрона записва видео в 4k резолюция при 30 фрейма за секунд (fps), което е страхотно за толкова малък и портативен дрон. За разлика от Phantom 4, записването във full HD е само възможно при максимум от 96fps (Phantom 4 – 120fps).
Като говорим за камерата, качеството на картината е сходно с това на Phantom 4. Прикачил съм някои снимки, които направих с Mavic Pro.
Впечатления от полета
Mavic Pro се характеризира с най-новите технологични разработки в света на дроните и благодарение на визуалните системи може да избягва препятствия и да се приземява абсолютно прецизно.
Няколко пъти тествах системата за избягване на препяствия и работеше безупречно. Функцията е изключително полезна за начинаещи пилоти с малко летателен опит. Също така трябва да се отбележи, че тази функция не работи в спортен режим.
В долната част на дрона се намират още два визуални сензора както и свръхзвуков сензор. Според DJI новата технология за прецизно кацане записва кратко видео от повърхността при излитане и в последствие това видео се използва при кацането, за да се намери абсолютно същото място. Успях да тествам тази система само веднъж и Mavic Pro се приземи точно там откъдето излетя. Поклон пред екипа разработчици на DJI!
Преставянето на дрона във въздуха е страхотно. Той е абсолютно стабилен, дори и при силен вятър. Лично смятам, че е дори малко по-стабилен от Phantom 4. Плоския дизайн на Mavic Pro със сигурност допринася за това.
Мъника реагира перфектно на командите от стиковете на дистанционното и мога да кажа, че обожавам спортния режим. Огромно забавление е и имате full HD картина на смартфона си. До сега максималната скорост, която успях да постигна беше 69.2км/ч. Като пилот, който лети много собственоръчно направени дрони с повече от 120км/ч бих се радвал да има и супер спортен режим, който да ми позволява по-голям наклон и ощеп по-голяма скорост 🙂
Интелигентни полетни режими
Лично аз не съм фен на интелигентните полетни режими, защото обичам винаги да имам пълен контрол върху дрона. Рядко съм използвал тези режими на Phantom 4, но реших да ги тествам на Mavic Pro.
Намирам за полезни и лесни за използване режимите “Follow Me Mode”, “ActiveTrack” and “Point of Interest”. Ако карате ски или колело, режима ”follow me/следвай ме” би бил страхотен заедно с предните визуални сензори, които да помагат на дрона да избягва препядствия.
“Point of Interest” работи страхотно и с него можете да правите орбити около сгради, дървета или големи обекти. Ако искате да направите орбита около човек или близък обект използвайте режима “ActiveTrack” и стиковете на дистанционното.
Любимия ми режим е новия “Gesture mode”. Работи перфектно и е най-добрия режим за дронита! Ще се влюбите в тази функция!
Летене само с помоща на смартфон
Тази нова функция ви позволява да контролирате Mavic Pro само с помоща на вашия смартфон. Единственото което трябва да направите е да превключите копчето (намира се в дясната страна на дрона) от ”RC” на ”WiFi”. След това свържете телефона си към WiFi мрежата създадена от Mavic Pro и стартирайте DJI Go апликацията.
В момента, в който допрете пръсти до дисплея на телефона си, се появяват виртуални джойстици. Последните работят учудващо добре, но лично все пак предпочитам по-прецизния контрол с дистанционното. Също така няма как да имате 7км обхват. Аз успях да постигна около 50-60 метра преди да загубя сигнал. Предполагам, че с таблет обхвата ще е малко по-добър заради по-силния WiFi сигнал.
И в този режим можете да използвате интелигентните режими на Mavic Pro. Много е лесно да вдигнете дрона във въздуха, вкючите “Gesture Mode” и да направите снимка на вас и приятелите ви.
Полетно време и зареждане на батериите
Успях да постигна 20мин полетно време с постоянно летене в спортен режим с повече от 50км/ч. Това е много, като се вземе предвид скоростта на летене. Сигурен съм, че само с висене и нормално летене ще постигна 27те минути полетно време.
Харесва ми, че в новото DJI Go приложеие мога да виждам осредненото напрежение на всички 3 клетки на батерията. Така лесно мога да преценя кога батерията е почти напълно празна (под 3.5V).
Зареждането на батерията от 15% до 100% продължи около час. Абсолютно нормално е, като се вземе предвид изходната мощност на зарядното (3830mA). По-важното е, че това е най-сигурния начин за зареждане, който няма да скъси живота на батерията.
Цена и какво има в пакета
Можете да поръчате Mavic Pro в Щатите за 999$ и 1.199€ в Европа. Получавате дрона, дистанционното, екстра витла, 16ГБ карта, зарядното и всички необходими кабели.
Заключение
Mavic Pro е моят нов любим дрон с камера. Има всички функции, които харесвам във Phantom 4, в по-малък размер. Преносим, лек, стабилен във въздуха и лесен за летене. Полетното време е страхотно, а малките батерии са лесни за пренасяне когато пътувате. Обожавам новия Gesture Mode и съм сигурен, че и вие ще го харесате.
Смятам, че до момента това е един от най-успешните дрони на DJI и ще бъде най-добър дрон за 2016. Можете да го поръчте от сайта на DJI и да го получите средата на Октомври.
Актуализация: Поради огромния интерес към Mavic Pro има забавяне с предварителните поръчки и още няма конкретна информация, кога ще бъдат обработени всички.
Надявам се ревюто ви е харесало и сте се забавлявали докато четете. Харесайте страницата на DroneHiTech във Facebook (англ. версия), за да не пропуснете новини, нови ревюта и сравнения от света на дроните.
Tom
Good review. Break is spelled “break” not “brake”.
Sergey
Thanks Tom! And thanks for noting the typo 😉 Best, Sergey
davacho
Great review, greetings from Ecuador
Sergey
Thank you Davacho! Cheers from Germany 🙂